Sinds kort is Edward Rondhuis, na jarenlang secretaris te zijn geweest, de nieuwe voorzitter van de officiële supportersvereniging van Go Ahead Eagles. Hij leidt het nieuwe, uitgebreide bestuur dat in de komende periode nieuw beleid gaat maken en uitvoeren. En er is genoeg te doen. De supportersvereniging is de laatste anderhalf jaar immers sterk gegroeid en telt inmiddels ruim 1100 leden. Een belangrijke, grote uitdaging vormt de vernieuwbouw van het stadion. Zowel de huidige hoofdtribune als de Leo Halle tribune worden volgend jaar gesloopt en vervangen door twee nieuwe, moderne tribunes met een grotere toeschouwerscapaciteit. Dit zal ook gevolgen hebben voor het supportershome dat nu deels onder de oude hoofdtribune is gesitueerd.

Ter introductie werden Edward, als kersverse voorzitter, enkele dilemma’s voorgelegd.

Ajax of Feyenoord

‘Ik hou er geen tweede favoriete club op na zoals veel andere supporters. Ik support Go Ahead Eagles en anders niet. Wel heb ik meer sympathie voor Feyenoord, omdat dat net als Go Ahead een echte volksclub is. De beleving van de fans in de Kuip zorgt voor een authentieke voetbalsfeer. Bij Ajax is dat anders; vroeger bevolkten de supporters stadion de Meer, in de Arena hebben de toeschouwers de overhand.’

Voorzitter of secretaris

‘Misschien dat ik er over een tijdje anders over denk, maar op dit moment zeg ik voorzitter. De functie van secretaris heb ik destijds op mij genomen omdat er geen andere gegadigden waren, maar ik heb de functie al die jaren met veel plezier zo goed mogelijk proberen in te vullen. Het zit echter niet echt ‘in mijn bloed’. Ik ben in het dagelijks leven techneut en heb dus ook geen administratieve opleiding genoten. Techneuten zijn meestal niet de beste schrijvers, haha. Het voorzitterschap brengt weer nieuwe uitdagingen met zich mee.’

Vrij vervoer of buscombi

‘Een makkelijk dilemma. Natuurlijk kies ik voor vrij vervoer. De grootste fout die het betaalde voetbal heeft gemaakt is het strikt scheiden van de uit- en thuissupporters. Combi-vervoer is hier een uitwas van. Het scheiden van supporters door middel van hekken, puntdraad, mobiele eenheid enzovoort, versterkt een oerdrift die veel mensen niet kunnen onderdrukken. Wij tegen zij, het verdedigen van je territorium (lees stad of stadion) enz.

Gelukkig is er een kentering gaande en valt de term ‘normalisatie’ steeds vaker. Nog veel te vaak wordt echter voor de makkelijke weg gekozen omdat deze beter beheersbaar zou zijn. Dat hiermee grote groepen supporters  in een vrij land als Nederland hun recht op vrij vervoer wordt ontnomen is blijkbaar van minder belang. Ik hoop toch echt dat de tijd terugkeert dat ik gewoon op een zondagmiddag naar ieder willekeurig stadion kan rijden, een kaartje kan kopen en de wedstrijd vanuit een zelf gekozen vak kan volgen.

Laten we in Deventer een belangrijke stap in de goede richting zetten door de juiste keuzes te maken bij de nieuwbouw van het stadion ten aanzien van de ontvangst van de tegenpartij, want die is op dit moment natuurlijk dramatisch.’

B-side of hoofdtribune

‘Ik heb met uitzondering van de hoofdtribune iedere zijde van het stadion al gehad als seizoenkaarthouder. Ben ooit begonnen in het ‘kippenhok’ aan de Vetkampstraat en via omzwervingen via Brinkgreverweg en de IJsseltribune toch weer terecht gekomen op de Brinkgreverweg. Ik vind het prettig om staand voetbal te beleven en waar kan dat beter dat op de sfeervolste tribune van Nederland. De B-side dus.’

Alles zelf doen of delegeren

‘Het is niet altijd makkelijk om zaken uit handen te geven, omdat ik mij behoorlijk kan ergeren als deze niet goed worden uitgevoerd. Als je iets doet, doe het dan goed is een motto waar ik mij goed in kan vinden. Maar bij een goede organisatie is het makkelijker om taken in andere, vertrouwde handen te leggen.’

Lopende zaken of nieuw beleid

‘We hebben het als vereniging de laatste jaren goed gedaan. De promotie heeft daarbij natuurlijk een positief effect gehad op met name de ledengroei en de omzet uit de horeca-activiteiten. Daarnaast proef ik steeds meer waardering voor onze activiteiten en de wijze waarop wij de club ondersteunen. Het spelen in de eredivisie heeft de druk op de organisatie echter ook doen toenemen. Het is vooral zaak de vereniging goed te organiseren om de toegenomen drukte goed te kunnen handelen. Kortom; wat goed is voortzetten en nieuw beleid ontwikkelen om goed te kunnen inspelen op de steeds wijzigende omstandigheden. Zo zal de nieuwbouw van het stadion gevolgen hebben voor onze vereniging op het gebied van huisvesting en de catering.’

Voor of achter de bar

‘De SV heeft een goed ingewerkt team medewerkers die hun mannetje (en vrouwtje) staan achter de bar. Laat ik dus maar voor de bar blijven, al is het ook leuk om af en toe is bij te springen als het nodig is.’

Engelstalige of Nederlandstalige muziek

‘Dan ga ik voor Engelstalige muziek en dan het liefst in een iets steviger genre. Als ik alleen in de auto zit gaat er vaak een cd van Iron Maiden of het minder bekende Haggard in.’

Voor of op het podium

‘Ik opereer graag op de achtergrond en hoef niet zo nodig in de belangstelling te staan. Als voorzitter zal je echter je verantwoordelijkheid moeten nemen bij publieke optredens of contacten met bij voorbeeld de pers.’

Suk of Türüc

‘Joey Suk heeft als kind van de stad een beetje een cultstatus. Voetballers uit de streek hebben altijd een streepje voor, al zie ik toch liever een winnend team denk ik. Kwaliteit is in dat geval dus bepalend en ik vind dat Deniz Türüc veel meer talent heeft dan Joey Suk. Daarnaast lijkt het mij een verstandige jongen die de juiste keuzes gaat maken in het vervolg van zijn carrière.’

Foeke Booy of Erik ten Hag

‘Moeilijke vraag. Hoewel ik ervan overtuigd ben dat de aanpak van Erik ten Hag een team beter maakt en bepalend is geweest bij de promotie in 2013, valt en staat de prestatie van de trainer met de kwaliteit van de spelers die hij tot zijn beschikking heeft. Daarnaast is voetbal voor een belangrijk deel een mentale sport. Een trainer moet naast een goede dosis tactische kennis dus vooral veel mensenkennis hebben en zijn spelers op de juiste wijze kunnen prikkelen.

Tijdens de laatste wedstrijd van het seizoen 2012-2013 tegen FC Volendam, kwam het team in de juiste mentale stand nadat FC Volendam weigerde de bal terug te geven na een blessurebehandeling. Het collectieve over-mijn-lijk gevoel en de wisselwerking met de supporters hebben uiteindelijk tot promotie geleid. Foeke Booy heeft het afgelopen jaar een puike prestatie geleverd. Maar Booy past beter bij een volksclub dan Ten Hag. Veel supporters hadden, terecht, wat moeite met de soms wat apathische houding van Ten Hag. Ik ga dus voor Foeke Booy.’

1-0 winnen of 4-3 verliezen

‘Hier hoef ik niet lang over na te denken. Het resultaat is voor mij altijd heilig. Liever dus een 1-0 overwinning door een onterechte strafschop in blessuretijd na een draak van een wedstrijd, dan een spectaculaire 4-3 nederlaag.’

Historisch stadion (lagere begroting) of nieuwbouw (hogere begroting)

‘Ik hoop dat wij in Deventer de historie met de toekomst kunnen verenigen. De Vetkampstraat blijft ook met nieuwbouw hoe dan ook historische grond en de ligging van het stadion in het hart van de stad is en blijft geweldig. Vernieuwing is echter nu eenmaal onvermijdelijk. De kunst is om de unieke aspecten van het huidige stadion te laten terugkeren, of zelfs te versterken in de nieuwbouw.
De ziel van de Adelaarshorst mag niet verloren gaan, want dat maakt onze club uniek en biedt mogelijkheden om je te kunnen blijven onderscheiden van de overige clubs. Daarom is het plan om de stadionmuur te renoveren ook een geweldig initiatief en het zou geweldig zijn als de karakteristieke lichtmasten behouden kunnen blijven.’